Sıkça Sorulan Sorular

1. Numune Üretimi Konusunda Destek Sağlanıyor Mu?

Hayır. Yarışmacıların kumaş numunelerini kendi imkanlarıyla üretmeleri gerekmektedir.

2. Başvuru Dosyasını Gönderirken Kargo Ücreti Kime Ait?

Kargo ücreti göndericiye aittir.

3. Son Başvuru Tarihi Nedir?

5 Temmuz 2023/ Kargolar 5 Temmuz 2023 tarihine kadar Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’ne iletilmelidir.

4. Yarışmaya Katılım İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Evet. 01.01.2005 ve öncesinde, 01.01.1988 ve sonrasında doğmuş olmak.

5. Yarışma Herkesin Katılımına Açık Mıdır?

Hayır. Katılım ön koşulu; Üniversitelerin ilgili bölümlerinde (Tekstil, Tekstil ve Moda Tasarımı, Moda Tasarımı,Tekstil Tasarımı, Tekstil Mühendisliği, Geleneksel Türk Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları, Moda Giyim Tasarımı) okumak ya da mezun olmak, ilgili bölümlerde yüksek lisans, sanatta yeterlik veya doktora düzeylerinde okumak ya da mezun olmak.

6. Yarışmanın Bir Teması Var Mıdır?

Yarışmacılar esinlendikleri bir “tema” doğrultusunda başvuruda bulunabilirler.

7. Yabancı Uyruklu Kişiler Yarışmaya Katılabilir Mi? / Türkiye’de Oturma İzni Olan Yabancı Uyruklu Kişiler Yarışmaya Katılabilir Mi?

Katılım için T.C. vatandaşı olma koşulu bulunmaktadır.

1. Yarışmaya Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Yarışmaya başvurular online ve fiziki olarak alınmaktadır. Başvurular www.dokusundasanatvar.org internet sitesi üzerinden online olarak yapılmalı, ayrıca tüm başvuru belgeleri Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği adresine (Mücahitler Mah. Şehit Ertuğrul Polat Cad. No:3 Şehitkamil/GAZİANTEP) kargo yoluyla ulaşmış olmalıdır.
 • Online olarak sisteme yüklenecek belgeler: Üzerine kumaş numuneleri (4 adet) yerleştirilmiş A3 boyutundaki proje paftaları, imzalı taahhütname, imzalı yarışma şartnamesi, T.C. Kimlik Kartı Fotokopisi, Yükseköğrenim mezun belgesi/ öğrenci belgesi, özgeçmiş.
 • Fiziki olarak gönderilecek belgeler: Üzerine kumaş numuneleri (4 adet) yerleştirilmiş A3 boyutundaki proje paftaları, imzalı taahhütname, imzalı yarışma şartnamesi, T.C. Kimlik Kartı Fotokopisi, Yükseköğrenim mezun belgesi/ öğrenci belgesi, özgeçmiş.
 • Tüm dokümanlar online ve fiziki olarak sunulacaktır. Online veya fiziki başvurulardan herhangi birinde eksik bilgi/belge/dosya tespit edilmesi halinde başvurular geçersiz sayılacaktır.

2. Birden Fazla Kategoriye Başvurabilir Miyim?

Hayır. Yarışmacılar yalnızca bir kategori için içinde 4 adet farklı kumaş tasarımı bulunan yalnızca bir adet dosya ile başvuruda bulunabilirler.

3. Pafta İçerik ve Ölçü Nasıl Olmalıdır?

 • Başvuru dosyası; proje adı, teması, konusu ve kumaş geliştirme öyküsünün yer aldığı en fazla 5000 kelimeden oluşan bir metin içermelidir.
 • Başvuru dosyasında kişisel hiçbir bilgi veya ipuçlarına yer verilmemelidir.
 • Her bir yarışmacı için, www.dokusundasanatvar.org adresine üye olduktan sonra harf ve rakamlardan oluşacak şekilde otomatik olarak verilen rumuzu online olarak ve fiziki olarak gönderilecek proje paftasının ilk sayfasına yazmalıdır.
 • Tasarımlarla birlikte moodboard ve kullanılan iplik, boya, kumaş türü ve üretim teknikleri detayları başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Dijital olarak hazırlanan proje paftaları A3 kâğıt boyutunda ve en fazla 50 MB boyutunda olacak şekilde PDF formatında olmalıdır. Yarışmacıların 4 farklı kumaş tasarımına ait tasarım görselleri 24 bit renk derinliğinde ve çözünürlüğü minimum 300 DPI olacak şekilde başvuru dosyasında yer almalıdır. Paftalar, herhangi bir sayfa sınırlaması olmaksızın, dikey ya da yatay olarak hazırlanabilir.
 • Dijitalde hazırlanan proje paftaları A3 kâğıt boyutunda (297 x 420 mm) olacak şekilde diğer başvuru belgeleriyle birlikte fiziki olarak gönderilmelidir.
 • Yarışmacıların kendi imkanları ile ürettikleri 20*20 – 30*30 cm ölçüleri aralığındaki kumaş numuneleri de (4 adet) proje paftalarının üzerine yerleştirilmiş olmalıdır.

4. Yarışmaya Birden Fazla Kişi İle Katılabilir Miyiz?

Hayır. Yarışmaya bireysel olarak katılım sağlayabilirsiniz.

5. Tasarımım Dereceye Girmezse Tarafıma İletilmesini Talep Edebilir Miyim?

Evet. Adaylar, final gecesi organizasyonundan itibaren 1 yılın içerisinde başvuru dosyasını talep edebilir.

6. Yarışmanın Kategorileri Nelerdir?

Dokuma, Örme ve Baskı olmak üzere 3 kategori bulunmaktadır.

Diğer sorularınız için: dokusundasanatvar@gaib.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

Doku Kumaş Tasarım Yarışması
Doku Kumaş Tasarım Yarışması
Doku Kumaş Tasarım Yarışması
Doku Kumaş Tasarım Yarışması
Doku Kumaş Tasarım Yarışması